Faizsiz Kredi veren bankalar

Faizsiz Kredi veren bankalar

Faizsiz krediler, İslam esaslarına uygun olan krediler olduğu için, müslüman olan vatandaşların merak ettiği ve talep ettiği kredi türleridir.Katılım bankacılığı adı altında faaliyet gösteren ve kar marjı ile çalışan Faizsiz bankalar olarak da adlandırılan katılım bankaları, faiz içermeyen salt belirli oranda kar ile müşterilerine kredi vermektedir. Faizsiz kredi kullanmak isteyenlerin talep ettiği bu kredi türünde kredileri genelde Katılım Bankaları vermekte. Albaraka Türk, Kuveyt Türk gibi bankalar, katılım bankaları olarak bilinir ve başta bu bankalar olmak üzere, birkaç banka Faizsiz kredi imkanı sunar. Ayrıca son yıllarda Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım olarak devlet bankaları da faizsiz kredinin yolunu açmıştır.

Katılım bankaları, kredilerde karşımıza çıkan güncel faiz oranı yerine , bankadan bankaya değişen oranda kar oranlarını aktif eder. Bu bankaların ihtiyaçları direkt olarak karşılama gibi durumları yoktur. Söz konusu katılım bankaları, müşterilerin talepleri doğrultusunda mal ve hizmetlerin alımlarını experlerin değerlemeleri sonucu direkt yaparlar ve banka tarafından alınan bu mal veya hizmetleri, banka müşterilerine satarlar. Buradan elde ettikleri kârla işlemlerine devam eden katılım bankaları, doğal olarak İslami şartlara uygun hareket etmiş olur.

KATILIM BANKACILIĞI NEDİR?

Katılım bankacılığı, faizsizlik prensiplerine göre çalışan, bu prensiplere uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modelidir. Katılım bankası nedir? Katılım bankası ise esaslara yönelik faaliyetleri icra eden bankadır.

İsimlerindeki “katılım” sözcüğü yapılan bankacılık türünün kar ve zarara katılma prensibine dayalı bir bankacılık olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu bankalar, tasarruf sahiplerinden topladıkları fonları, faizsiz finansman prensipleri dahilinde ticaret ve sanayide değerlendirerek, oluşan kâr veya zararı tasarruf sahipleriyle paylaşırlar. TL, USD ve EUR bazında vadeli hesaplarda toplanan fonlar, kurumsal finansman desteği, bireysel finansman desteği, finansal kiralama, kâr veya zarar ortaklığı yöntemleriyle değerlendirilir. Türkiye’de bu anlamda Faizsiz katılım bankacılığı adına kurulan ilk banka 1985 yılında Albaraka Türk Katılım bankası olmuştur.

FAİZSİZ KREDİ VEREN KATILIM BANKALARI

Albaraka Türk Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar listesinde ilk sırada, Albaraka Türk Bankası var. Zira 1985 yılında kurulan Türkiye’nin ilk faizsiz kredileri veren banka olan Albaraka Türk, konut desteğinden taşıt desteğine, tüketici finansmanından işletme finansmanlarına kadar, birçok faizsiz kredi desteği vermekte. Herhangi bir mal veya hizmetleri satın almadan önce, Albaraka Türk’ün ilgili finansman desteklerine başvuru yapabilir, başvurunuz onaylandıktan sonra kredinizi hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Albaraka Türk’ün çalışma sistemini sizlere örnek bir konut finansmanı ile aktaralım. Konut kredisi kullanmak ve faizsiz kredi veren bankalardan kredi çekme eğilimde iseniz, Albaraka Türk şubelerinden birine giderek hızlı şekilde talepler oluşturabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanmasının devamında satın alınmak istenen ev, vekâletle Albaraka Türk yetkilisi tarafından sizler adına satın alınır. Kullanacağınız finansman tutarı ve vade sayısına göre ufak da olsa kar oranı belirlenir ve bu kârla beraber konutun sizlere satışı gerçekleşir. Satın alacağınız konut, finansman borcunuz bitene kadar, Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından 1. Derece ipotekli olarak tutulur. Bu çalışma şekli, Albaraka Türk’ün vermekte olduğu diğer finansman desteklerinde de benzerlik göstermektedir

Kısaca Albaraka


 • Cari ve Katılma hesaplarında biriken fonu ticaret ve sanayi finansmanlarında işletiyor, elde ettiğimiz faizsiz kârı müşterilerimizle paylaşıyor.
 • Müşterilerimize bireysel finansman, kurumsal finansman, finansal kiralama ve proje bazlı kâr/zarar ortaklığı gibi hizmetler sunuyor.
 • Ana ortağımız olan Albaraka Banking Group’un faaliyet gösterdiği Körfez, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyalarında finansal ürün ve hizmet sunma konusunda en iyi bölgesel banka olma vizyonuna sahib.
 • Singapur’dan İngiltere’ye, Güney Afrika’dan Fas’a, Avustralya’dan Kazakistan’a 80 ülkede 1000’e yakın bankayla kurduğumuz geniş muhabirlik ağıyla; müşterilerimize hızlı, kaliteli ve güvenli dış ticaret yapma olanağı sunuyor.
 • Bireysel ve küçük işletmelerin finansal ihtiyaçlarına destek veriyor.
 • Biri yurt dışında olmak üzere toplam 223 yurt içi şubemiz ve 3.925 personelimizle müşterilerimize global bir katılım bankası olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Albaraka Türk Katılım Bankası faizsiz kredi

2018 de faizsiz kredi veren bankalar içerisinde olan Albaraka Türk faizsiz kredi imkanları sunan ülkemizin ilk bankası olmuştur. Genel ihtiyaçlar konusunda tıpkı Ziraat Katılım bankasında olduğu gibi 0 faizli kredi vermektedir. Ve yine aynı şekilde Konut finansmanı, 0 km ve 2. El Taşıt finansmanı, tüketici finansmanı sağlamaktadır. Faiz ödemeden ev sahibi olmak için ilk gideceğiniz bankalardan birisi de Albaraka Türk Bankasıdır. Konut finansmanına başvurunuzu yapıyorsunuz ve başvurunuz onaylanında eviniz vekaleten Albaraka Türk tarafından sizin yerinize satın alınır. Bu ev için kullanacağınız finansmanınız vade süresine göre kar oranı ile hesaplanır. Akabinde belirlenen kar oranı ile konut size satılır. Bankaya olan finansman borcunuzun bitimine kadar satın aldığınız konutunuzun üzerine ipotek tahsis edilir.

Satın almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar konut finansmanından faydalanabilirsiniz. Eğer hâlihazır da size ait bir konut varsa ve bu konutu da teminat olarak gösterirseniz ekspertiz değerinin %100’ü kadar yani evin tamamına kredi kullanabilirsiniz. Ziraat Katılım Bankasında olduğu gibi 120 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Taksit ödemelerinizi aylık olarak, 2 ayda bir, 3 ayda bir veya kendinizce belirlediğiniz esnek ödeme seneçeklerinden faydalanabilirsiniz. Albaraka Türk bankasında ikinci el araç finansmanından faydalanmak istiyorsanız almak istediğiniz aracın yaşı en falz a5 olmalıdır.

Albaraka Türk Finansman Kar Oranları Şu Şekildedir:

 • KONUT FİNANSMANI ORANLARI: 0-60 ay için 1.1 / 60-120 ay için 1.15’tir.
 • 0 KM TAŞIT FİNANSMANI ORANLARI: 0-24 ay için 1.35 / 24-48 ay için yine 1.35’tir.
 • 2 EL TAŞIT FİNANSMANI ORANLARI: 0-60 ay için 1.4 / 60-120 ay için 1.4’tir.
 • İŞYERİ FİNANSMANI ORANLARI: 0-36 ay için 1.4 / 36-60 ay için yine 1.4’tir.
 • ARSA FİNANSMANI ORANLARI: 0-36 ay için 1.45 / 36-60 ay için yine 1.45’tir.
 • HAC FİNANSMANI ORANLARI: 0-48 ay için 1.4’tür.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Ülkemizdeki öncü katılım bankaları arasında yer alan Kuveyt Türk, temel olarak Albaraka Türk’e benzer özellikli finansman desteklerini vermektedir. Kuveyt Türk Katılım Bankası, mal, konut ve hizmet alımı, araç alımında ihtiyaçlarınızı karşılamak için, faizsiz bir şekilde kredi olanağı sunmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalar arasında yer alması, Kuveyt Türk hizmetlerinin daha çok dine bağlı kesim tarafından tercih edilmesine olanak vermiştir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, satın alınmak istenen mal veya hizmetleri sizlerin adına satın alır ve toplam tutar kadar, vadeler belirlenir, kar payı çıkar. Diğer bankalara göre farklı çalışma sistemi olan Kuveyt Türk’ün bu çalışma şekli, İslam âlimleri tarafından da sorunsuz bulunmaktadır.

Türkiye’nin öncü katılım bankalarından olan KuveytTürk katılım bankasından araç, konut veya diğer bireysel ihtiyaçlarınız için uygun kar oranları mevcut. Diğer katılım bankalarında olduğu gibi bu bankada da satın almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin %80’ine finansman sağlanmaktadır. 120 ay vade ile yapılandırılan taksitlerinizi her ay anı miktarda ödemenin rahatlığını yaşayabilirsiniz. Yada dilerseniz taksit miktarlarınızı düşürebilir, artırabilir hatta kredileriniz için ara ödemeler bile yapabilirsiniz. Kendinize ödel taksit pilanlamaları da yapabilirsiniz.

Gurbetten Sılaya Gayrimenkul Finansmanı ile ister yurt içinde ister yurt dışında yaşayın bütün vatandaşlarımıza aynı kar oranları ve imkanlarda finansmanlar sağlanmaktadır. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında doğal afet riski gözlemlenen bölgelerimizde yer alan vatandaşlarımız Kuveyt Türk bankasından finansman sağlayarak deprem, sel veya diğer doğal afetlere karşı dayanıklı yeni bir ev inşaa edebilirler. Hak sahibi vatandaşlarımız bağımsız bölüm başına 125 BİN TL’ye kadar kullandıkları faizsiz kredi ile konutta yıllık % 4 (aylık %0.33), iş yerinde de yıllık % 3 (aylık %0.25) kâr payı avantajlardan yararlanacaklardır. Araş finansmanındaki şartlar ise diğer katılım bankalarının sundukları şartlar ile neredeyse aynıdır.

KUVEYTTÜRK Finansmanlar

Konut ya da araç finansmanı için nasıl başvuru yapabilirim. Şartlarınız ve gerekli evraklar nelerdir?

Almak istediğiniz konuta gönderilen ekspertizin belirlediği değerin %50’si tarafımızca karşılanır. Geri kalan %50’lik kısım sizden peşinen tahsil edilir. Maksimum 60 ay olarak vadelendirilebilmektedir. Detaylar ve hesaplama için şubenizle görüşebilirsiniz. Araç finansmanı için şubelerimize gelerek güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bireysel finansman ürünümü istediğim zaman kapatabilir miyim?

Evet, Bireysel Finansman ürününüzü istediğiniz zaman erken kapatma imkanınız vardır. Erken kapama konusunda detaylı bilgi için Şubelerimizden veya Çağrı Merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Konut ve Araç Finansmanından herkes yararlanabilir mi?

Konut ve araç sahibi olmak isteyen, düzenli ödeme gücüne sahip tüketiciler yararlanabilir.

Konut bedelinin en fazla ne kadarı için finansman desteği kullanılabilirim?

Konut işlemlerinde konutun ekspertiz değerinin %80’i finanse edilir.

En fazla kaç yaşında araca finansman kullanabilirim?

​​Bankamız tarafından en fazla 5 yaşa kadar araçlar için finansman desteği sunulmaktadır. ​

İhtiyaç Finansmanı üst vadesi nedir?

​İhtiyaç Finansmanı 48 ay vadeye kadar kullanılabilir. ​​

İhtiyaç Finansmanı kar oranları ve finansman tahsis ücreti hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Finansman tahsis ücreti, finansman tutarı üzerinden %0.5 oranında peşin alınmaktadır. İhtiyaç finansmanı kar oranıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar denince, şüphesiz ki akıllara ilk olarak Türkiye Finans katılım bankası gelmektedir. Banka yenilikçi tavrının olması ve kendini sürekli geliştirmesinden dolayı, toplumda adından sıklıkla söz ettirmektedir. Faizsiz kredi veren bankalar listesinde önemli bir yere sahip olan Türkiye Finans, diğer katılım bankalarına benzer özellikler göstermesine ek olarak, bir takım farklı hizmetleri ile de ön plana çıkmaktadır. Mal ve hizmet alımının ticari faaliyet şeklinde yaptığı Türkiye Finans’tan alacağınız krediler, İslam kurallarına uygun bir biçimde aktif ediliyor. Yani herhangi bir faiz ödemesi yapmadan, kredi almış oluyorsunuz ve helal olarak dile getiriliyor.

Türkiye Finans ​Konut Finansmanı ile sahip olmak istediğiniz konutun katılım bankacılığı prensiplerine uygunluğu önem arz etmektedir. Uygun görülen konutlar için başvurunu gerçekleştirerek size en uygun vade seçeneklerinden faydalanıp konut taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Ödeme seçenekleri; Artan Taksitli Mortgage Finansmanı, Azalan Taksitli Mortgage Finansmanı, Ara Ödemeli Mortgage Finansmanı ve Değişken Ödemeli Konut Finansmanı seçeneklerinden size en uygun olanı ile ödeyebilirsiniz. Konut finansmanı kar oranları vade sürelerine göre %1.03’ten %1.15’e kadar çıkmaktadır. Araç finansmanı ve iş yeri finansmanlarının kar oranları da 12 aydan 60 aya kadar vade süreleri içerisinde %1.40’tan %1.46’ya çıkabilmektedir.

ZİRAAT KATILIM BANKACILIĞI

”Ziraat katılım bankası; tamamı t.c. hazinesi tarafından ödenmiş 675.000.000 -tl sermayesi ile bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu’nun 15/10/2014 tarih ve 29146 sayılı resmi gazetede yayımlanan 10/10/2014 tarih ve 6046 sayılı izniyle kurulmuş, bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu’nun 14/05/2015 tarih ve 29355 sayılı resmi gazetede yayımlanan 12/05/2015 tarih, 6302 sayılı kararı ile faaliyet izni almıştır.


Mevcutta 25 müstakil şubesi bulunmasına karşın tüm ziraat bankası şubelerinden işlem yapılabilmesi avantajıyla, Türkiye’nin aktif büyüklüğü, şube sayısı ve personel sayısı en büyük bankası olan Ziraat Bankası’nın himayesinde hızlı bir büyüme gerçekleştirmesi muhtemeldir.

Şube sayısına göre Türkiye’nin 19. büyük bankası olan Ziraat Katılım, 37 ilde toplam 67 şube ile faaliyet göstermektedir. Bankanın müşteri hizmetleri ve çağrı merkezine 0 (850) 220-5000 numaralı telefonu arayarak ulaşabilir veya online bankacılık ve internet şubesi için www.ziraatkatilim.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

EFT ve yurtiçi para transferi işlemlerinde kullanılan banka kodu, Ziraat Katılım Bankası için 209 olarak tanımlanmıştır. Uluslararası döviz transferi için bankanın SWIFT (BIC) kodu TCZBTR2AZKB şeklindedir.

ZİRAAT KATILIM BİREYSEL KREDİ KAR PAYI ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

ZİRAAT KATILIM KOBİ KREDİ KAR PAYI ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

VAKIFLAR KATILIM BANKASI

Hazine garantisi altında İslam Kalkınma Bankası’ndan alınan 300 milyon dolarlık kredi ile ana sermayesi oluşturulaN, 1 milyar tl’lik başlangıç sermayeli Vakıfbank iştiraki olan Katılım bankasıdır.

Vakıf Katılım’ın sermayesinin tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir.
HissedarPay Tutarı(TL)Pay Oranı(%)
Vakıflar Genel Müdürlüğü1.009.800.00099.00%
Beyazid Han-ı Sani(II. Beyazit) Vakfı2.550.000%0.25
Mahmud Han-ı Evvel Bin Mustafa Han(I. Mahmut) Vakfı2.550.000%0.25
Mahmud Han-ı Sani Bin Abdülhamid Han-ı Evvel(II. Mahmut) Vakfı2.550.000%0.25
Murad Paşa Bin Abdusselam(Murat Paşa) Vakfı2.550.000%0.25
TOPLAM​1.020.000.000​%100

VAKIF KATILIM BANKASI BİREYSEL MEVDUAT KATILMA KAR PAYI

Katılma hesabı ile tasarruflarınızı katılım bankacılığı prensipleri doğrultusunda, faizsiz bankacılık anlayışı çerçevesinde değerlendirebilir, huzurlu kazanç sağlayabilirsiniz. Elde edilen kar payları isteğe bağlı olarak mevcut katılma hesabına ilave edilebilir veya cari hesaba aktarılabilir. Katılma hesabından hesap türüne göre belirlenen limitler dahilinde vade tarihi bozulmadan para çekilebilir.

Türk Lirası Katılma Hesabı

TL Katılma hesapları; 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl vadeli olarak açılabildiği gibi, 1 yıl ve daha uzun vadeli kâr payı ödemeli olarak da açılabilir. Bunun yanında asgari 32 gün olmak üzere esnek vadeli hesap da açılabilmektedir.

Yabancı Para Katılma Hesabı

Yabancı Para Katılma hesapları; 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl vadeli olarak açılabildiği gibi, 1 yıl ve daha uzun vadeli kâr payı ödemeli olarak da açılabilir. Bunu yanında asgari 32 gün olmak üzere esnek vadeli hesap da açılabilmektedir.

Yabancı Para Katılma Hesapları USD ve Euro cinsinden açılabilmektedir.

TMSF Sigortası

Kredi kuruluşları nezdlerindeki tasarruf mevduatı ve gerçek kişilere ait katılım fonları, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından sigorta edilir.

Gerçek kişilere ait ticari işleme konu olmayan cari ve katılma hesaplarının toplam bakiyesinin 100.000 TL’ye kadar olan kısmı sigorta kapsamındadır.

VAKIF KATILIM FİNANSMAN ORANLARI

VAKIF KATILIM KAR PAYI ORANLARI

TL

1 Ay %15,08 – 3 Ay %15,25 – 6 Ay %14,28 – 1 Yıl %13,06

Dolar

1 Ay %2,58 – 3 Ay %2,65 – 6 Ay %2,71 – 1 Yıl %2,75

Euro

1 Ay %2,17- 3 Ay %2,15 – 6 Ay %2,22 – 1 Yıl %2,31

*Türk Lirası, USD ve EUR için 11/02/2019 tarihinde dağıtılan brüt Kâr payı oranlarıdır.